Egypt all inclusive

Destinácia: Egypt
Kód zájazdu: 1238216
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Pobytovo-poznávacie

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Najvýhodnejší program na trhu. Krátky poznávací program a all inclusive oddych pri Červenom mori. Naše spoznávanie krajiny sa zameria na bohatý sever, ktorému vdýchol život Níl. Spoznáme Alexandriu – najkrajšie mesto krajiny – Nevestu Stredomoria. Káhira- kresťanská, moslimská ale aj židovská, s výhodnými nákupmi a gurmánskymi zážitkami. Aj prehliadka pyramíd je na tomto zájazde omnoho kvalitnejšia so vstupom dovnútra pyramídy už v cene. Najvýhodnejšia cena iba pre Vás.

1. deň:
Rozdiel začína už pri CK VIP transfere na letisko do Viedni, keď sa na Vás naši šoféri v oblekoch usmejú a naložia Vašu batožinu. Všetko perfektne a bez problémov funguje. Odlietame z kvalitného letiska a nasleduje krátky let kvalitnou leteckou spoločnosťou do Egypta. Pristávame v kolíske civilizácie v  Káhire, v najväčšej mestskej aglomerácii Afriky. Čaká Vás krátke intenzívne spoznávanie a dlhý oddych pri Červenom mori. Stretnutie s našimi dlhoročnými egyptskými partnermi - priateľmi, ktorí skrátia naše letiskové procedúry na polovicu. Káhira a prvé dúšky egyptskej reality, ktorú Vaši sprievodcovia milujú a Vy sa týmto nadšením čoskoro nakazíte. Inak ostanete zdraví! Nasadneme do luxusného klimatizovaného autobusu a mierime do nášho hotela, ktorý sa nachádza v tieni pyramíd. Asi hodinová cesta nie je s CK zbytočná. Predstavíme si Egypt, veci ktoré môžeme robiť a ktoré nie, čoho sa vyvarovať, kde získame najlepší kurz na výmenu Euro za egyptské libry. Čo sa dnes preberá v egyptských denníkoch a na Facebooku? Čo jedávajú Egypťania na večeru a čo na raňajky? Vedeli ste, že Egypťania čítajú sprava doľava? Že všetok odpad hádžu na strechu? Že tu nefungujú žiadne pravidlá cestnej premávky a nechápu princíp semaforu? 
Vnoríme sa do obrovskej metropoly, ktorá udáva tón arabskému svetu. V Káhire plánujeme stráviť tri noci a náš čas tu na severe Egypta si rozhodne užijeme, pretože pre vás máme pripravený program, ktorý sme za posledné roky vylepšili do našej novej, modernej podoby. „Múdrosť je bohatstvo“ hovorí domorodé príslovie a na tomto zájazde veľmi zbohatneme. Čaká nás prvá noc v Egypte, prvý nádych orientálneho jedla či prvý čaj s vetvičkou mäty.

2. deň:
Hneď po raňajkách vyrážame na sever do prímorskej Alexandrie. Alexandria je druhým najväčším mestom krajiny a najväčším egyptským prístavom. Alexandria prezývaná Nevesta Stredomoria je najeurópskejším mestom najväčšej arabskej krajiny sveta a preto ideálna pre našu aklimatizáciu. Vyrážame z Káhiry po výpadovke tak, aby sme sa vyhli všetkým dopravným zápcham a mierime do delty rieky Níl. Najdlhšia rieka sveta práve tu končí svoju vyše 7000 km dlhú púť. V ľavom ramene delty sa našla slávna Rosettská doska (dnes v British Museum) podľa ktorej Francúz J.F. Champollion rozlúštil hieroglyfy.

Alexandria bola založená v roku 331 pnl. veľkým vojvodcom Alexandrom Macedónskym. Počuli ste, že Alexander prišiel do Egypta s historkou, že jeho skutočným biologickým otcom je faraón Nektanebos II.? Bol to posledný vládca tridsiatej dynastie, ktorý pred Peržanmi utiekol do Macedónska. Vo veštiarni v Siwa Alexandrovi uznali jeho božský pôvod odvodený od Slnka a teda egyptského boha Amon-Ra. Alexandrova podoba, ako faraóna, bola následne vytesaná do skaly na viacerých miestach Egypta.
 
Podľa vedcov je najväčší Európan, Alexander Veľký pochovaný práve tu v Alexandrii, v sklenenej truhle obalenej čistým zlatom. A my sme dnes tu – v meste, ktoré malo možnosť navštíviť minimum Slovákov. Alexandria bola bezmála 1000 (tisíc!) rokov hlavným mestom Egypta. Toto mesto pozná na svete každý. My v CK sem chodíme každoročne od roku 2000 a máme pre Vás perfektný zmysluplný program, ktorý dodá Vašej návšteve Egypta nový rozmer.  

Alexandria je mesto posledného faraóna Egypta, mesto odkiaľ vládla slávna Kleopatra. Po príchode do Alexandrie mierime najprv do tunajších katakomb Kom El Shoqafa. Využívané niekedy od 2. do 4. storočia sú najväčším rímskym pohrebiskom grécko-rímskej éry. Porozprávame si o trojuholníku lásky medzi krásnou Kleopatrou, udatným Caesarom a Markom Antóniom aj o prechode moci z gréckych rúk do rúk silnej Rímskej ríše. Po prehliadke alexandrijských katakomb sa presúvame na miesto, kde kedysi stál slávny Alexandrijský maják – jeden zo 7. starovekých divov sveta. Egypt ich mal dva a oba spoločne navštívime! Vojdeme na ostrov Faros, presne na miesto majáku, kde dnes nájdete pevnosť Qait Bay z 15. storočia. Po príjemne strávenom čase v pevnosti či v jej okolí, kde leží starý prístav posiaty drevenými loďami sa vyberieme na obed. Sme na brehu Stredozemného mora a tak sú grilované ryby jasnou voľbou! Dlhé roky navštevujeme reštauráciu, kde hodovali kráľovné, sultáni, prezidenti, pri vstupe nájdete fotografie Jásira Arafata či Jamesa Bonda. Lepšie ryby v Egypte nenájdete a my presne vieme kam ísť, aby sme si ich dokonale vychutnali aj s teplým chlebom a tradičným egyptským mezze.

Po skvelom obede smerujeme do Alexandrijskej knižnice. Bola to bezkonkurenčne najväčšia a najslávnejšia staroveká knižnica, najdôležitejšie centrum vzdelávania, spojené s najvplyvnejšími velikánmi a mysliteľmi, a tak sa tu písali základy aj našej kultúry a histórie. Na jej stenách uvidíte asuánsku žulu, ktorá nesie písmená abecedy všetkých svetových jazykov. Nájdete tu slovenčinu a naše „ô“ „š“ a pod? Alexandria sa stala strediskom kultúry a po prvý raz v celých dejinách ľudstva aj centrom vedy. Alexandria bola slobodným helenistickým mestom, ale zároveň aj domovom najväčšej židovskej diaspóry. Alexandria bola významná aj v rannom kresťanstve kedy tu sídlil patriarcha. Prejdeme sa po slnečnej promenáde Corniche, ochutnáme domáci alkohol (poznáme tu kresťanský obchod) a čerstvé džúsy z tropického ovocia ako marakuja, mango či granátové jablko (podľa sezóny), ktoré stoja len pol eura! Ochutnáte jeden a hneď si pôjdete kúpiť ďalší!  Na promenáde mesta sa lúčime s morom a porovnávame Alexandriu s inými veľkomestami  Stredomoria ako sú Atény, Marseille či Neapol. Alexandria je väčšia! Cestou do hotela z mesta vzdelanosti a jarného vánku si budeme dávať dokopy sledy udalostí. V Alexandrii bojovali Peržania, Július Caesar, Arabi, Križiaci aj Napoleon. Vedeli ste, že sesterským mestom Alexandrie je Bratislava? Unikátna Alexandria je nám každopádne bližšia. Nechápete, že do tohto mesta iné cestovné kancelárie nechodia. My sme tu a máme o zážitok na viac!
 
3. deň:
Obrovské mesto väčšina turistov vynecháva, boja sa ho. Garant tohto zájazdu, MUDr. Ľuboš Fellner tu dlho za posledných 30 rokov býval, lásku ku Káhire preniesol na svojich sprievodcov a tí Vám ukážu mesto tak, že budete nadšení a budete sa cítiť ako víťazi (Káhira = víťazná). Začíname v novom múzeu Egyptskej histórie (GEM), ktoré je považované za najväčšie múzeum archeológie na svete. Kým nie je otvorené navštevujeme Al-Mathaf al-Misrí na námestí Tahrír. Múzeum s viac ako 120 000 artefaktmi je jednou z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií krajiny. Staré a zaprášené Egyptské múzeum je plné zlata, pokladov a múmií. Kto sa chce osobne zoznámiť s Ramzesom II a kto chce na vlastné oči vidieť zlatý sarkofág Tutanchámona? Uvidíte aj vzácnu podobizeň Achnatona, unikátnu Narmerovu paletu starú viac než 5000 rokov a nadchnú Vás aj nádherné sochy Amenhotepa III. V ušiach máte slúchadlá, chodíte si po múzeu voľne, dotýkate sa tisícročných pokladov (je to dovolené) a sprievodca – egyptológ, Vám podáva profesionálny výklad a odpovie na všetky Vaše otázky. Všetko čo máte načítané sa Vám zrazu zoraďuje do logických súvislostí.

Prejdeme cez Níl a našim klimatizovaným autobusom obdivujúc vodičské umenie nášho šoféra vystúpime hore na Citadelu. Táto je po pyramídach a múzeu najnavštevovanejšou pamiatkou Káhiry. Saladinova Citadela stojí ako dominanta na vrcholku hory Mukattam a je impozantným vyjadrením viacerých štýlov islamského umenia, symbolom egyptskej moci. Jej najznámejšou stavbou je alabastrová Mešita Mohammeda Alího z 19. storočia, v ktorej budeme obdivovať dokonalosť islamskej architektúry. Vychutnáme si panorámu Káhiry a práve na tomto mieste pochopíme aké je toto miesto obrovské, priam až nekonečné. Vidieť odtiaľto aj pyramídy? Po obhliadke Citadely si pozrieme ďalšie významné náboženské miesta Káhiry. Masívna mešita Sultána Hassana je pod patronátom UNESCO a nie je len samotným miestom modlenia, ale slúžila aj ako medresa, teda univerzita. Na stenách budete obdivovať citáty z Koránu a celú tú obrovskú nádheru si dôkladne prejdeme a vysvetlíme. Oblúková konštrukcia mešity bola dlhé stáročia nedosiahnuteľná. Následne sa zastavíme na miestach, ktoré iní väčšinou ani nevedia kde nájsť. Pri hrobke posledného kráľa Egypta a pri hrobke posledného šáha Iránu.

Egypt však nie je len moslimský a my sa pozrieme na starobylú kresťanskú menšinu v koptskej Káhire. Koptská štvrť v Káhire sídli v starej časti a nesie si úplne inú atmosféru, ako je tá islamská. Jeden z najdôležitejších kresťanských chrámov mesta je Kostol sv. Juraja. Navštívime tu podzemný kostol, postavený okolo studne, z ktorej vraj pil malý Ježiško po tom čo Herodes jeho rodinu vyhnal z Betlehema. Kostol pohľadáme v uličkách, ktoré ľahko prehliadnete, ak ste tu po prvý krát. V Egypte žila Mária s Jozefom a Ježišom 3 roky, no toto je to najdôležitejšie, dnes pútnické miesto. V ďalšom unikátnom kostole „zavesenom“ vysoko na skale si ukážeme aj portrét koptskej Mony Lízy a okrem ikon nájdeme aj ojedinelé koptské fresky.

Okolo ostrova Gezira, Zamalek a 187 m Káhirskej veže prechádzame na námestie Tahrír, kde sa lámala história Egypta v 21.storočí. Po obede prehliadka pokračuje najstaršou časťou Káhiry s najstaršou stavbou mesta, ktorou je pevnosť Babylon. Zastavíme sa, pofotíme a porozprávame si o tomto unikáte, ktorý opäť iní ani nevedia kde nájsť. Al Fustát, miesto, kde vzniklo prvé hlavné mesto moslimov v Egypte už v roku 641 s najstaršou mešitou Afriky. A to najlepšie na záver, úžasný trh Khan el-Khalili. Slnko zapadá nad Husajnovou mešitou a najstaršou univerzitou sveta al-Azhar a my bočnou uzučkou uličkou naproti vstupujeme na orientálny bazár ako do Aladinovej jaskyne. Je to náročný program, ale my ho máme za tie roky tak prepracovaný, že ho poľahky stíhame. Dáme si dvojhodinové voľno v najstaršej kaviarni Afriky v el Fishawy. Ochutnáte kvalitnú kávu, silný čaj s vetvičkou čerstvej mäty či Keftu alebo Falafel? Individuálne túlanie sa prastarými neuveriteľne fotogenickými uličkami, výhľad na Káhiru z vrcholku tajných minaretov, alebo dáte prednosť prechádzke so sprievodcom najkrajšou ulicou Káhiry, Al- Muizz (pod patronátom UNESCO)? Jeruzalem má Damašskú bránu, Káhira má bránu Bab - Al Futuh, ktorá vstupuje práve na úžasnú ulicu Al- Muizz. Najkrajšia je v noci so stovkami vysvietených obchodov plných striebra a zlata. Rýchlokurz zjednávania v praxi a milióny suvenírov. Slnko zapadlo, tisíce „aladinových“ lámp sa rozsvietilo a rovnako aj láska vo vašom srdci. Káhira je úžasná a už to viete aj Vy!

4. deň:
Dnes na náš čaká deň, na ktorý ste sa už všetci tešili. Hneď po skvelých raňajkách vyrážame, aby sme mohli celý deň stráviť v tieni ich veličenstiev pyramíd! Chceme vás totálne nadchnúť a sme si istí, že sa nám to podarí. Nie všetko čo zažijete tu prezradíme, ale prečítajte si a porovnajte program a fotogalériu zájazdu (ide o naše fotografie, ktoré sme zhotovili sami). Vydáme sa na juh do prastarého hlavného mesta Memfisu a následne ešte ďalej cez plantáže datľových paliem k pyramídam, ktoré majú naši sprievodcovia v CK najradšej. Keď prídu k pyramídam vždy najprv povedia Dobrý deň, slušne sa pozdravia. Ide o jedni z najexpresívnejších svedectiev vývinu ľudstva, ktoré sú stále zahalené toľkými tajomstvami a vzbudzujú našu úctu.

Opúšťame asfalt a cestička sa kľukatí pomedzi dedinky, kde ako keby zastal čas. Navštívime dve pyramídy, ktoré sú staršie než Cheopsova pyramída a stavitelia sa na nich učili a urobili zopár milých chýb. Lomená pyramída sa nepodarila, no je úžasná. Opláštenie je krajšie než na Cheopsovej a vy môžete dokonca vystúpiť hore a urobiť si fotografie, ktoré sú v Gíze už desaťročia zakázané. Keď si uvedomíme, že v dobe, keď ľudia stavali tieto impozantné stavby, nepoznali ani železo, musíme žasnúť. Trúfnete si vojsť dovnútra Červenej pyramídy? Prekrásna symetrická s uzučkým vstupom určite nie je vhodná pre klaustrofobikov, vy kráčate v podrepe a cítite sa ako Indiana Jones. Prečo o týchto pyramídach nikto nehovorí? Ani Vy to nikomu nepovedzte a prihláste sa na zájazd s lovcami zážitkov – budete nadšení!

Následne pri dedinke Sakkára navštívime pyramídu faraóna Džósera, ktorá je najstaršou v Egypte. Prichádzame v čase kedy je pyramída najlepšie nasvietená a jej architekt Imhotep (prvý známy architekt sveta) by mal z nás radosť. Poznáte niekoho kto bol vo vnútri tejto pyramídy? CK bolo prvou cestovnou kanceláriou ktorá pyramídu v Sakkáre so svojimi klientmi navštevovala už od roku 2000 a boli sme aj prvou cestovkou, ktorá bola v jej vnútri začiatkom roka 2021. Aj tu sa dozviete o „trochu“ viac. Prejdeme sa prachom Sakkáry a vojdeme aj do hrobky posiatej reliéfmi, aby sme pocítili vzrušenie egyptológov pred nami.

„Pyramídovú“ časť dňa končíme pri najznámejších pyramídach v Gíze, kde máme taktiež rozsiahlejší program. Vyvezieme sa dozadu na vyhliadku, slnko svieti spoza nášho chrbta a osvetľuje Cheopsovu (Chufuovu), Chefrénovu (Rachefovu) a Menkaureho pyramídu pod nami. Naživo vidíme (naše smartfóny majú kompas), že všetky stavby majú svoje steny dokonale orientované na svetové strany: sever, juh, východ a západ. Viete koľko pyramíd je v Gíze? Tri? Nie, je ich až 9! Dotkneme sa najvyššej pyramídy sveta, dôkladne si ju vychutnáme a povieme si o nej viac. Ide o jediný staroveký div sveta, ktorý sa dochoval do súčasnosti a pritom je tým najstarším. Vedecké závery, ale aj hypotézy D. Melchizedeka o vesmírnych elektrárňach. Každopádne aj fyzikálny chemik zo SAV bude pri týchto kolosoch, ktoré boli 3800 rokov (až do výstavby gotických katedrál) najvyššími stavbami planéty niečo cítiť. Záver bude patriť sfinge, úžasnej soche, ktorá Vás prekvapí svojou veľkosťou. Pozrieme sa jej z očí do očí? Kto vydrží jej pohľad? Aký je jej príbeh? Opäť sem prídeme pri ideálnom svetle a Vaše fotografie budú tými najlepšími. Vy, sfinga a za ňou najvyššia pyramída sveta. Krásny deň ukončíme v reštaurácii kde máme rezervovaný stôl a pozeráme sa na západ slnka nad najznámejšími pyramídami sveta. Výborné jedlo, ktoré ocenia aj vegáni (baba ghanoush, humus, tahina či molokhia) a pohľad na ktorý nikdy nezabudnete. Tak čo, mali sme pravdu, že to bude deň plný zážitkov? Posledná noc v Káhire je pred nami a ráno poletíte do Hurghady k brehom Červeného mora.

5. deň:
Po tom ako sme si užili fantastické príbehy pyramíd, starej Káhiry aj stredomorskej Alexandrie opustíme miliónové hlavné mesto a preletíme do známeho letoviska Hurghada na brehu Červeného mora. Stačí hodina letu a všetko okolo nás sa zmení a už dnes sa budete kúpať v perfektnom mori a oddychovať. Po našej poznávačke vás teraz čaká zaslúžený oddych v základnom hoteli Coral Beach Resort, avšak ponúkame Vám možnosť priplatiť si za 5* hotel Hilton Plaza. Ide o najlepší Hilton celého Egypta, hotel ktorý prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a kde má CK zajednané izby s výhľadom na more. Hotelový komplex má viacero reštaurácii, plážový bar, na pláži pre vás čakajú lehátka, môžete sa okúpať v bazéne, vychutnať si kokteil s výhľadom na Červené more a jednoducho zabudnúť na všetko a užívať si svoju dovolenku. Noc v Hurghade.

6. deň:
Dnes budete len a len oddychovať. Vychutnajte si svoje raňajky v hoteli s výhľadom na more začnite svoj deň v príjemnej atmosfére. Poseďte si na arabskej káve a potom spravíte pár krokov a presuniete sa na pláž. Kúpanie v krásne čistom Červenom mori s koralovými útesmi a tak si nezabudnite so sebou vziať aj šnorchel. Užívate si svoje all inclusive a takýto bezbrehý oddych vám padne viac, než dobre!

7. deň:
Deň na brehu Červeného mora. Vhodíte sa hneď ráno po raňajkách do tyrkysovej zátoky alebo si na dnes naplánujete exotickú masáž či orientálny hammam v SPA vo vašom hoteli? Verte, že vám to skvelo padne a ulovíte krásny a ojedinelý zážitok. Vyberte sa k vášmu plážovému baru, nechajte si namiešať skvelý drink a užívajte si výhľad na odtiene mora a panorámu, ktorú ozdobí niekoľko koralových ostrovčekov. No nie je vám tu dobre? A to si vezmite, že máte ešte pred sebou niekoľko krásnych dní!

8. deň:
Ráno opäť nadýchnete príjemného vzduchu ešte na vašom balkóne pred tým, než si vychutnáte raňajky. Skúsili ste už na raňajky egyptský foul alebo falafel? Skúste a dáte si ho aj zajtra! Dnes po obede sa opäť stretnete s vašim sprievodcom s ktorým ste lovili zážitky v Káhire, Alexandrii či v najkrajších egyptských pyramídach, pretože sa so skupinou vráti z južného Egypta a až do konca pobytu už bude aj s vami. Vidíme sa podvečer v hotelovom bare na skvelom drinku? Čo by ste povedali dnes na to, že skúsite v rezorte vymeniť reštauráciu a ochutnať tak nové kulinárske zážitky? V rezorte ste už ako doma.

9. deň:
Počas našej oddychovej časti pri mori organizujeme pre záujemcov výlet po Hurghade, dobrodružstvo na štvorkolkách do púšte, alebo pol denný či celodenný výlet na lodi spojený s potápaním alebo šnorchlovaním. Na poslednej ceste sa potápala s kyslíkovými bombami polovica klientov. Na dvoch klientov je pridelený jeden profesionálny inštruktor – potápač. Cena závisí od počtu záujemcov a špeciálna cena pre klientov CK je na veľmi kvalitnej lodi už okolo 50 Euro/os. Váš CK sprievodca Vám poradí. 

10. deň:
Sladké nič nerobenie. Posledný drink, rozlúčka s novými priateľmi, ktorých spája rovnaká vášeň pre poznávanie a kvalitu. CK cesty vždy vyselektujú super partiu!

11. deň:
Je čas opustiť zvodný Egypt a vydať sa na cestu na letisko v Káhire. Zvítanie sa s rodinou a priateľmi a zdieľanie krásnych zážitkov. Na konci našej cesty, keď už nastupujeme do lietadla, unavení slnkom a s hlavou preplnenou letopočtami, zážitkami a dojmami sa snažíme sumarizovať, čo všetko sme vlastne videli a zažili, a s potešením zisťujeme, že sme sa zaľúbili. Do Egypta, do jeho púšte, do životodarného Nílu, ale hlavne do egyptskej pohostinnosti a úprimného úsmevu Egypťanov, ktorý nás spolu s výkrikmi „Welcome to Egypt, my friend!“ bude v duchu sprevádzať ešte veľmi dlho.

Generované systémom ProfiTour